Povodně v Davli (červen 2013)

Jak už jsme asi všichni postřehli, bohužel byla i naše obec zasažena letošními povodněmi, které vznikly důsledkem několika denních dešťů přes celé území Čech. Vše u nás začalo v neděli ráno 2.června, kdy byly nahlášeny problémy ohledně zatopení z důvodů přívalových vod což se týkalo hlavně údolí Záhořanského potoka, zatopení autoservisu, Kiliána a také rozvodnění potoku v Kejsíři. Po několika ranních záchranných akcích jsme se po obědě dohodli na dalším společném postup s našimi kolegy ze Sloupu, s kterými jsme společně zvládali všechny nástrahy ( jsme prostě silný tým ! )

Tento den byly před námi dva důležité úkoly postavit protipovodňovou zeď u nové přístavby mateřské školky v Davli a naplnit pískem veškeré pytle pro budoucí protipovodňové zátarasy, které se budou hodit později podle povodňové situace. Samozřejmě velikou výzvou pro nás byla stavba protipovodňové stěny, kterou v podstatě nikdo z nás ještě pořádně ani neviděl, natož jí stavěl (cvičení na výstavbu mělo proběhnout v průběhu července), aby samozřejmně byla plně funkční. Svezli jsme veškerý materiál potřebný ke stavbě a pustili se s nadšením do její výstavby. Práce se trochu komplikovala, tím že jsme neměli dostatek informací ohledně umístění betonových patek a způsobu výstavby stěny, Bohužel manuál nebyl nikde k dispozici a tak jsme zapnuli naše chytré hlavy a sestavili svůj vlastní postupy. Nakonec se stěna zjevila ve své kráse – pevná, voděodolná a plně funkční, to jsme samozřejmně otestovali později i v reálném provozu. Pak jsme zabedninli spodní okna školky protipovodňovými kryty, u kterých jsme trochu pochybovali o její protipovodňové funkci. Důvod byl velice jasný mezi rámy a stěnou se nam objevili až pěticentimetrové mezery, a proto jsme zvolili způsob utěsnění montážní pěnou. A jelikož se objevili i plné pytle s pískem plněné „dětskými“ lopatkami, mohli jsme prohlásit, že jsme na příchod velké vody připraveni.

20130602_191326

20130602_17081920130602_19123120130602_191404

Večer se stanovili hlídky, které měli za úkol hlídat stav hladiny řeky a v případě potřeby by se nainstalovali čerpadla a začala odčerpávat voda. Netrvalo to ani dlouho a hladina vody se poměrně rychle zvedla a začala se valit na zahradu školky. Do půlnoci bylo na zahradě jezero a s tím se začali objevovat neočekávané události. Stěna od souseda mateřské školky, jak se ukázalo, neměla s chováním protipovodňové zábrany nic společného a skrze ní se nám začalo zaplavovat levé křídlo budovy a voda se začala prodírat do budovy. Když jsme zjistili tento nepříjemný fakt, okamžitě jsme začali instalovat čerpadlo a začali odčerpávat vodu, která se prolila ze sousední zahrady. Bohužel jak jsme po chvíli zjistili, že přítok vody byl silnější než naše čerpadlo a proto zasáhli profesionální hasiči z jednotky Vysočina (Havl.Brod a Ždár n.Sázavou). Tito hoši nám byli silnou oporou v zádech a s jejich pomocí jsme statečně čelili tomuto vodnímu živlu. Je pravda, že jsme zatoužili občas mít i takovou techniku jako měli oni, ale to asi zůstane pouze naším tajným přáním.

20130603_101237
Po vyřešení této nepříjemné situace se začali objevovat další nepříjemnosti, jak to v těchto kritických chvílích bývá. Budovu a blízké okolí nám začala zaplavovat voda z kanálů a vnitřní kanalizace, proto bylo nutné dodat další čerpadla. Při řešení této nepříjemnosti se zjevil šikovný potapěč Ruda, který přivezl výkonné ponorné čerpadlo, které si hravě poradilo s odčerpaním vody z venkovního kanálu. Aby toho nebylo málo zjistili jsme, že některé části povodňových zábran začali protékat a tím se voda začala dostávat za zábrany a tím i do nové části školky. Naštěstí po dostatečném dotažením zábran se průtok vody minimalizoval a zbytková voda se začala odčerpávat malým ponorným čerpadlem.
Dalším nemilým a nemalým překvapením se nám začal objevovat průsak vody do spodní místnosti, kde se začala objevovat spodní voda a bohužel nebylo možné jí žádným způsobem zastavit a tak na řadu přišli hrabla a voda se z místnosti musel odčerpat, aby nedošlo k její zaplavení. Toto byly v krátkosti vyjmenovány veškeré problémy vzniklé v budově mateřské školky a řešené za provozu.

20130603_084600
Během noci proběhla evakuace osob, u kterých hrozilo zaplavení jejich domů. Tyto občené byli ubytováni v objektu základní školy, aby přečkali nutnou dobu v bezpečí. Vody stále přibývalo a všichni sledovali zprávy a webové stránky informující o valícím se nebezpečí z jihu a ze všech přítoků Vltavy. Každý večer se stanovili hlídky, které byly připraveni zasáhnout v případě dalších komplikací. Během následující doby se hlídal stav rostoucí hladiny v řece a následné předpovědi o jejím budoucím nárůstu.

20130603_10131720130603_134028

Také je potřeba ocenit množství dobrovolníků, kteří nám pomáhali nahradit členy jednotek, jež nepřetržitě sloužili a hlídkovali. Další důležitou pomocí byli dobrovolníci, kteří zajišťovali ostatní důležité práce, které byly potřebné pro ochranu obydlí a osob v obci. Osobně musím vyzdvihnout zajištění občerstvení a dodávku potřebného materiálu všem, kteří byli odříznuti vyšším stavem vody a samozřejmně ocenit všechny ostatní, kteří se podíleli na zvládnutí kritických chvil během povodní.

20130603_13401220130603_134744

Po třech dnech jsme se dočkali končně dobré zprávy, že řeka kulminuje a tím hladina už  bude pouze klesat. Toto nám potvrdilo i slunečné počasí, které se nám zjevilo a povzbudilo do dalších dnů, kdy bude potřeba likvidovat následky povodní. Následně byla odvezena poslední čerpadla a zaměstnankyně školky začaly pomalu připravovat budovu alespoň na omezený provoz. Poté co opadla voda na zahradě školky byla provedena očista zahradních atrakcí, skluzavek a dalších dětských radovánek. Dále jsme provedli očistu komunikací v obci, jež byly zasažena a zaplavena vrstvou bahna. Tady jsme byli posíleny o naše spřátelené jednotky z Netvořic, Bratřínova, Bojanovic, Velké Lečice a Hvozdnice, kterým děkujeme za pomoc. Už pouze zbývalo odčerpat vodu ze zatopených sklepů a znečišťěných studní a ostatní špínu už smeje čas, takže až si budeme užívat léta budeme jenom vzpomínat na povodňové zážitky, které nám zůstanou.

Na závěr by jsme chtěli poděkovat velitelům jednotek a vedení obce, především našemu starostovi, jež se opravdu naplno věnoval všem důležitým problémům, které z této krizové situace vznikly.

Na závěr několik akčních fotek z letošních a doufejme posledních povodní v tomto roce http://hasicidavle.rajce.idnes.cz/Povoden_Davle_4.6.2013/

Venca

Příspěvek byl publikován v rubrice Zásahy a jeho autorem je PPZ840. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.